Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plusy i minusy części szczególnej

20 grudnia 1996 | Prawo | JM

Kodeks karny na półmetku

Plusy i minusy części szczególnej

Jarosław Majewski

Przed kilkoma dniami omówiłem krótko zmiany wprowadzone przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną do Spraw Modyfikacji Karnych do rozdziałów XVI--XXVIII rządowego projektu kodeksu karnego ("Rzeczpospolita" z 12 grudnia) , dziś o poprawkach wniesionych do pozostałych rozdziałów części szczególnej.

Podczas prac w Sejmie zmieniono -- w stosunku do wersji wniesionej przez rząd -- numerację wielu przepisów części szczególnej projektu. Aby ułatwić czytelnikowi orientację, obok oznaczenia danego przepisu według wersji projektu z naniesionymi poprawkami Komisji będę też podawał jego oznaczenie w wersji pierwotnej, tj. wniesionej przez rząd (artykuł, paragraf, numer z dopiskiem w. rz. -- wersja rządowa) .

Wzrost represyjności

W rozdziale XXIX -- przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego -- najistotniejsze zmiany związane są z przestępstwami łapownictwa i przekupstwa, określonymi w art. 233 (230 w. rz. ) oraz 234 (231 w. rz. ). Istotę tych zmian najzwięźlej oddają dwa słowa: wzrost represyjności.

Po pierwsze -- podniesiono sankcje w typach zasadniczych łapownictwa i przekupstwa. I tak temu, kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament