Czy grunty firmy mogą być obciążone podatkiem rolnym
Bardzo często przedsiębiorcy płacą za wszystkie posiadane przez siebie działki podatek od nieruchomości, nie zdając sobie sprawy, że tereny te mogą podlegać znacznie niższej daninie
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, odpowiedź na pytanie postawione w tytule może być pozytywna. Warto zatem przeanalizować status posiadanych gruntów i być może zaoszczędzić.
Przepisy obu powołanych w ramce ustaw w sposób całkowity wyznaczają zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów zaklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne.
Wynika z nich, że grunty rolne są przedmiotem podatku od nieruchomości tylko w przypadku, gdy zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 1a ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W pozostałych przypadkach pozostają one poza zakresem tego podatku i podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odwołuje się, w zakresie definicji działalności gospodarczej, do „Prawa działalności gospodarczej", które należy rozumieć obecnie jako przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa o po- datkach i opłatach lokalnych wprowadza jednak drobną korektę do definicji działalności gospodarczej.
Mianowicie przepisy ustawy podatkowej wyłączają z działalności gospodarczej działalność rolniczą lub leśną oraz wynajem turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta