Magnes dla inwestorów
Polska musi wykorzystywać do bólu swoje atrakcyjne położenie geograficzne i coraz większą chłonność rynku.
1. Ważne inwestycje zagraniczne
19. miejsce pod względem wielkości rynku zbytu to najlepsza pozycja Polski w całym rankingu. I nic dziwnego, Polska jest jednym z największych krajów UE i największym rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, Polacy, choć wciąż mniej zamożni niż ich zachodni sąsiedzi, mają większy – po latach wstrzemięźliwości – apetyt konsumpcyjny. Jesteśmy też wschodnią bramą UE, co wykorzystują firmy, które pragną współpracować ze Wschodem Europy, pozostając jednak na bezpiecznym, unijnym gruncie. W sumie, wielkość naszego rynku zbytu to nasz wielki atut, m.in. do przyciągania inwestycji zagranicznych.
2. Niskie koszty pracy
– W dobie kryzysu, Polska wydaje się być idealnym miejscem na podjęcie inwestycji, choćby ze względu na stabilność ekonomiczną, stosunkowo dużą populację osób w wieku produkcyjnym, a także idealne położenie geograficzne – łączące wschód z zachodem – potwierdza Krzysztof Jarzyna, dyrektor w Pearl Stream, która w 2011 r. uruchomiła fabrykę w Strzelcach Opolskich. Duże znaczenie dla wyboru lokalizacji miał też stosunkowo łatwy dostęp do wykwalifikowanej kadry. Polska w oczach inwestorów zagranicznych jawi się wciąż jako kraj o niskich kosztach pracy, ale z wysoką efektywnością i wydajnością pracy.
3. Bariery biurokratyczne
Oczywiście nie wszystko z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta