Czy skonto potwierdzać korektą
Obowiązujące od stycznia 2013 r. regulacje przewidują umieszczanie informacji o wszelkich udzielonych rabatach już na fakturze sprzedaży. Organy skarbowe wymagają jednak wystawiania także dokumentów korygujących
W wielu przypadkach sprzedawca skłonny jest udzielić nabywcy rabatu w sytuacji, gdy ten uiści należność przed określonym terminem. Rabat, którego istotą jest zmniejszenie należności w razie zapłaty przed umówionym terminem, nazywany jest skontem.
Rabat w postaci skonta ma specyficzny warunkowy charakter. Najczęściej już w momencie sprzedaży (wystawienia faktury) sprzedający zobowiązuje się do udzielenia rabatu. Jednak rabat faktycznie zostanie udzielony dopiero w momencie dokonania płatności przed ustalonym terminem.
Skonto jest kłopotliwe, jeżeli chodzi o jego udokumentowanie. Do końca 2012 r. przepisy nie wyróżniały sposobu udokumentowania rabatu w postaci skonta. Organy podatkowe traktowały skonto tak jak każdy inny rabat, nakazując wystawienie faktury korygującej. Takie stanowisko zajęła m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 30 maja 2011 r. (ILPP4/443-193/11-2/ISN).
1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące treści faktur. Chodzi o § 5 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 68, poz. 360 ze zm.; dalej: rozporządzenie fakturowe).
Także wcześniejsze otrzymanie należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta