Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złe lekarstwo na podatkowe nadużycia

02 września 2013 | Prawo | Witold Modzelewski Adrian Kozakiewicz
Witold Modzelewski
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Witold Modzelewski
Adrian Kozakiewicz
źródło: materiały prasowe
Adrian Kozakiewicz

Wprowadzenie odwróconego obciążenia, gdy dostawcą jest krajowy podatnik, może prowadzić do nonsensów i nie rozwiązuje problemu podatkowych oszustw, ale jest tylko umyciem rąk przez władzę – twierdzą eksperci.

Uchwalona 26 lipca 2013 r. nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzi  nowy (poszerzony) załącznik nr 11, który określa wykaz towarów objętych tzw. odwróconym obciążeniem. Celem wprowadzenia tej zmiany jest jakoby ograniczenie wyłudzeń i nadużyć podatkowych. Rezultatem nowelizacji z 2011 r. było skierowanie działań oszustów wyłudzających ten podatek do innych obszarów gospodarki, którzy po złomie za cel obierali m.in. wyroby stalowe. Było to zresztą do przewidzenia.

Poza wymienionym w tym załączniku od dwóch lat złomem i odpadami (z wyjątkiem papierowych) pojawiają się teraz w tym wykazie wszystkie surowce wtórne, a przede wszystkim większość wyrobów stalowych. Należy zadać sobie pytanie, jaka grupa towarów będzie następna: wyroby miedziane wprowadzone w ostatniej chwili do nowelizacji tej ustawy, czy wyroby aluminiowe, które już z tego przywileju nie skorzystały? Może cukier czy elementy wyposażenia komputerów, np. procesory? A może suszone śliwki? Swoista logika ustawodawcy może doprowadzić niebawem do objęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9628

Wydanie: 9628

Spis treści
Zamów abonament