Albo zwrot nadwyżki diety, albo składki i podatek
Nowy sposób zmniejszania diety z tytułu zapewnienia przez pracodawcę częściowego wyżywienia podczas delegacji powoduje, że w pewnych sytuacjach pracownik powinien wręcz do niej dopłacić. Jeśli tego nie zrobi, uzyskuje przychód ze stosunku pracy.
Tak wynika z lipcowej interpretacji wydanej przez łódzką Izbę Skarbową (z 25 lipca 2013 r., IPTPB1/415-278/13-7/AP). Jednostka budżetowa zapytała organ, jak postąpić z tzw. ujemną dietą z tytułu podróży służbowej pracownika.
Z takim zjawiskiem można się spotkać od 1 marca br., tj. odkąd weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia o podróżach służbowych (rozporządzenie MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, DzU z 2013 r., poz. 167).
Zgodnie z § 7 przywołanego rozporządzenia, dieta w krajowej podróży służbowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży. Ulega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta