Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Niemcy są naprawdę takie ważne?

02 września 2013 | Ekonomia | Piotr Kalisz
Piotr Kalisz
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Piotr Kalisz

Zmiany w światowym wzroście uwidoczniają tylko konieczność wzmocnienia popytu krajowego w Polsce. Dlatego władze monetarne nie powinny się spieszyć z podwyżkami stóp procentowych – pisze główny ekonomista na region Europy Środkowej Citi Handlowego.

Przez lata polska gospodarka rozwinęła bardzo silne powiązania handlowe z Niemcami, które stały się naszym głównym partnerem gospodarczym. W naturalny sposób ma to konsekwencje dla wzrostu w Polsce. Dzięki silnemu procesowi integracji z niemieckim łańcuchem dostaw za zachodnią granicę trafia obecnie mniej więcej jedna czwarta polskiego eksportu, a ponad jedna piąta importu pochodzi właśnie z Niemiec. Dla porównania Wielka Brytania, czyli drugi co do wielkości partner handlowy Polski, odpowiada za nieco ponad pięć procent naszego eksportu. Różnica jest więc olbrzymia.

Naturalnie w takiej sytuacji losy polskiej gospodarki są silnie powiązane z tym, jak radzą sobie Niemcy. Trudno więc uznać za zaskakujący fakt, że gdy w ubiegłym roku największa gospodarka strefy euro wyhamowała, Polska odczuła to relatywnie silnie i szybko, tym bardziej że niemieckie spowolnienie nałożyło się na okres konsolidacji fiskalnej w kraju.

Obecnie jednak niemiecka gospodarka wydaje się wchodzić w nieco korzystniejszą fazę, a nasze ostatnie prognozy sugerują, że w przyszłym roku może rosnąć nawet o 1,7 proc. Co więcej, po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrost ma wynikać z popytu krajowego, a więc konsumpcji oraz inwestycji, podczas gdy eksport netto ma być czynnikiem obniżającym dynamikę PKB.

Niemiecka gospodarka wydaje się wchodzić w nieco...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9628

Wydanie: 9628

Spis treści
Zamów abonament