Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ożywienie nabiera kształtów

02 września 2013 | Ekonomia | Agnieszka Kamińska
Eksport nie może być jedynym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce. Po to, żeby gospodarka ruszyła, potrzebna jest rozumna, wewnętrzna konsumpcja i potrzebne są inwestycje – ocenił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
źródło: Rzeczpospolita
Eksport nie może być jedynym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce. Po to, żeby gospodarka ruszyła, potrzebna jest rozumna, wewnętrzna konsumpcja i potrzebne są inwestycje – ocenił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Pod koniec roku tempo wzrostu PKB może przekroczyć 2 procent. Kołem napędowym pozostanie eksport, ale budzą się też konsumenci.

W drugim kwartale wartość PKB była o 0,8 proc. wyższa niż rok temu i o 0,4 proc. wyższa w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Takie dane podał GUS, potwierdzając swoje pierwsze szacunki sprzed dwóch tygodni.

Po pięciu kwartałach spowalniania, gospodarka nieznacznie przyspieszyła, ale ciągnie nas tylko jeden silnik - eksport. Jego wartość była o ponad 5 proc. wyższa niż rok temu i jest to najszybszy wzrost od końca 2011 r. Piąty kwartał z kolei spadał natomiast import, stąd umocnił się pozytywny wpływ na PKB tzw. eksportu netto. – Gdyby nie eksporterzy, pływalibyśmy pod wodą, czyli mielibyśmy klasyczną recesję. Po raz kolejny przedsiębiorcy dowodzą, że są w stanie skutecznie konkurować na rynkach zewnętrznych, nawet wtedy, gdy te znajdują się w osłabieniu gospodarczym – komentuj e Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Drugim obok eksportu, silnikiem napędzającym gospodarkę były wydatki publiczne, które wzrosły o blisko 4 proc. wobec spadku o 0,5 proc. w pierwszym kwartale. - Przyczyniły się do tego m.in. podwyżki pensji w szkolnictwie wyższym oraz uwolnienie dodatkowych środków z Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych – wyjaśnia Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole. Jego zdaniem, tak wysokie tempo wzrostu spożycia publicznego jest jednak nie do utrzymania w kolejnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9628

Wydanie: 9628

Spis treści
Zamów abonament