Zmiana definicji eksportu nie wpływa na jego księgowanie
Podatnik, który z opóźnieniem otrzyma dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza granice UE ma prawo skorygować wcześniejsze rozliczenia VAT i zastosować stawkę zero proc.
Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe określenie czynności eksportu w przepisach o VAT. Wprowadzona zmiana doprecyzowała definicję eksportu, eliminując tym samym dotychczasowe wątpliwości podatników.
Jasno określono, że eksportem jest również taka transakcja, w której towary zostały objęte celną procedurą wywozu w innym państwie UE niż Polska, pod warunkiem że spełniono pozostałe warunki wskazane w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT.
Także wysyłka i transport
Nie powinny pojawiać się już również wątpliwości przy transakcjach, kiedy towary zostały wysłane albo transportowane z kraju poza obszar UE. Definicja sprzed zmiany wskazywała tylko na czynności wywozu.
Ewidencja jak dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta