Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez fizycznej likwidacji

02 września 2013 | Ekspert księgowy | Marcin Szymankiewicz

Wybudowanie nowego budynku może okazać się bardziej opłacalne niż remont dzierżawionych pomieszczeń. Rozliczenie wydatków związanych z zaniechaniem inwestycji w obcym środku trwałym może być zależne od etapu prac

- ABCD sp. z o.o. wydzierżawiła zabudowaną nieruchomość od firmy A (znajdujący się na nieruchomości budynek stanowił środek trwały firmy A). Budynek był w złym stanie technicznym. Spółka ABCD podjęła zatem decyzję o modernizacji tego budynku. W związku z tym poniosła nakłady na dokumentację projektową prac remontowo-modernizacyjnych w wysokości 34 000 zł. Poniesione nakłady zakwalifikowała jako środki trwałe w budowie – inwestycja w obcym środku trwałym.

Po przeanalizowaniu kosztów okazało się, że koszt wybudowania nowego budynku byłby o 10 proc. niższy niż koszty remontu i unowocześnienia wziętego w dzierżawę budynku. Ekonomicznie uzasadnione było zatem wybudowanie nowego budynku. Z tego względu spółka ABCD podjęła decyzję o postawieniu prowadzonej inwestycji w obcym środku trwałym w stan likwidacji i wystąpiła w lipcu 2013 r. do Urzędu Miejskiego (za zgodą właściciela nieruchomości) z wnioskiem o pozwolenie na rozbiórkę dotychczasowego budynku.

Budynek ten nie utracił przydatności gospodarczej ze względu na zmianę rodzaju działalności spółki ABCD, lecz ze względu na przestarzałą technologię, w której został wybudowany, zły stan techniczny sieci i bardzo wysokie koszty eksploatacji. Budynek przestał być używany (wynajmowany), natomiast jego fizyczna likwidacja nastąpi w bliżej nieokreślonym terminie. Czy wydatki poniesione na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9628

Wydanie: 9628

Spis treści
Zamów abonament