Zwolnienie z VAT ma określone konsekwencje
Wystawienie duplikatu faktury nie przesuwa w czasie momentu wystawienia faktury oryginalnej i nie zmienia prawa do odliczenia podatku.
Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług zakwaterowania, korzystając ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Firma działała z przerwami. Ostatecznie, podejmując działalność, podatnik zrezygnował ze zwolnienia z VAT (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem.
W deklaracji za luty 2012 r. wykazał kwotę VAT do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Potem ją skorygował i zawnioskował o zwrot na rachunek bankowy.
Fiskus postanowił przyjrzeć się rozliczeniu przedsiębiorcy. Ostatecznie uznał, że zawyżył on podatek naliczony. Wynikało to z bezpodstawnego ujęcia w ewidencji duplikatów faktur VAT, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta