Kiedy za zalanie sąsiada odpowiadasz ty, a kiedy wspólnota lub zarządca
Gdy pęknięta rura spowodowała zniszczenia w lokalu, warto samemu zrobić zdjęcia szkód i zawołać świadków.
Pękł wężyk w łazience. Stało się to w czasie nieobecności właściciela. Dwóch sąsiadów z niższych pięter ma zalane mieszkania. Kto odpowiada za szkodę?
Marcin Zadrożny: W takiej sytuacji za szkodę spowodowaną zalaniem mieszkania będzie odpowiadał właściciel lokalu, w którym pękł wężyk w łazience. Zalanie mieszkania, co prawda, często jest spowodowane działaniem bądź zaniechaniem sąsiada mieszkającego powyżej, jednakże nie jest to regułą.
Warto pamiętać, że w ścianach lub pomiędzy ścianami lokalu przechodzą różnego rodzaju instalacje, między innymi instalacja wodna, która nie jest własnością właściciela lokalu.
Granica odpowiedzialności za instalacje wodne pomiędzy wspólnotą a indywidualnym właścicielem przebiega na zaworach odcinających montowanych na pionach wody zimnej i wody ciepłej.
Wszystkie odcinki poziome tych instalacji są własnością indywidualnego właściciela lokalu i to właśnie właściciel ponosi odpowiedzialność za ich stan techniczny i ewentualne awarie. Za stan techniczny pionów odpowiada natomiast wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa.
A gdyby pękła rura od instancji centralnego ogrzewania będąca w mieszkaniu – właściciel nie odpowiada za jej konserwację – to kto ponosi odpowiedzialność za zalane lokale w takim przypadku? Zarządca? Wspólnota?
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta