Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przeprowadzić emisję obligacji

02 września 2013 | Dobra Firma | kinga żelazek
Kinga Żelazek
źródło: Rzeczpospolita
Kinga Żelazek
Rośnie liczba emitentów, których obligacje są notowane na rynku Catalyst
źródło: Rzeczpospolita
Rośnie liczba emitentów, których obligacje są notowane na rynku Catalyst
Piotr Jankowski
źródło: archiwum prywatne
Piotr Jankowski

Nawet w ciągu kilku tygodni firma może przygotować emisję papierów dłużnych i znaleźć na nie inwestorów.

Kapitał z emisji obligacji firma może przeznaczyć na dowolny cel. Przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na ten rodzaj finansowania, kiedy banki nie chcą udzielić im kredytu, który jest tańszy niż wypuszczenie na rynek papierów dłużnych.

– Emisja obligacji to dobry sposób pozyskania kapitału dla firm w dobrej kondycji finansowej, którym banki nie udzielają pożyczek z powodów proceduralnych. Przykładowo takim powodem może być zbyt krótki okres działania firmy na rynku czy brak zabezpieczeń, które akceptują banki – wyjaśnia Agnieszka Kwaczyńska, członek zarządu Copernicus Securities.

Według niej nawet dobrej firmie może być trudno uzyskać kredyt, jeśli nie doprecyzuje ona celu finansowania. Taka sytuacja może mieć miejsce, wówczas kiedy przedsiębiorstwo prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi kandydatami do przejęć, ale jeszcze nie podjęło ostatecznej decyzji, która firma zostanie włączona w jego struktury.

Największe szanse na uplasowanie obligacji mają przedsiębiorstwa ze stabilnymi, dodatnimi przepływami gotówkowymi z działalności operacyjnej, które zapewniają spłatę zobowiązań w ustalonym terminie. Co ważne, takie stabilne firmy mogą wypuścić obligacje ze stosunkowo niskimi odsetkami.

Wysokość kuponu oferowanego inwestorom zależy nie tylko od wiarygodności kredytowej emitenta, ale również od zaproponowanych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9628

Wydanie: 9628

Spis treści
Zamów abonament