Odblokować potencjał rozwojowy
Konieczne są zmiany, które zwiększą zdolność gmin do inwestycji i rozwoju. Rząd daje zielone światło do debaty na ten temat.
Czy można już mówić o przełomie w podejściu rządu do samorządów? Kilka dni temu premier Donald Tusk przedstawił dobrą informację dotyczącą złagodzenia tzw. limitu zadłużenia, który ma obowiązywać od 2014 r.
Wskaźnik jest tak rygorystyczny, że istniała obawa, iż znaczna część miast i gmin nie będzie mogła sięgnąć po unijne dotacje z programów na lata 2014–2020. Ale premier powiedział, że z limitu będzie można wyłączyć wszystkie kredyty, nawet te długoterminowe, zaciągnięte na finansowanie projektów unijnych.
– Dla samorządów dedykowana będzie istotna część funduszy unijnych z nowej perspektywy – ok. 80 mld zł, czyli znacznie więcej niż z obecnego budżetu. Mamy pełną świadomość, że aby sięgnąć po te pieniądze, muszą one poprawić swoją zdolność kredytową – wyjaśniał Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego podczas debaty „Rz" i Forum Ekonomicznego w Krynicy poświęconej kondycji finansowej miast i gmin pod tytułem „Czy samorządy mogą więcej zarabiać i mniej wydawać".
Minister Orłowski doprecyzował jednocześnie, że wyłączeniu z limitu zadłużenia będą podlegać te projekty unijne, w których dofinansowanie nie jest mniejsze niż 60 proc. – Chcemy, by były to projekty z dużą wartością dodaną, jak najlepiej wpisujące się ramy strategiczne polityki rozwoju – podkreślał.
To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta