Jak korygować VAT wynikający z nieterminowych płatności
Sprzedawca nie może skorzystać z ulgi na złe długi, jeżeli kupujący ureguluje należność przed terminem złożenia deklaracji za okres, w którym mija 150. dzień od upływu ustalonej daty zapłaty
Unia Europejska od 1 stycznia 2007 r. narzuciła konieczność harmonizacji przepisów w zakresie VAT we wszystkich krajach członkowskich. Oznacza to, że regulacje krajowe państw Unii powinny być zgodne w szczególności z przepisami Dyrektywy Rady nr 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r., która jest podstawowym źródłem prawa wspólnotowego w zakresie systemu podatku od wartości dodanej.
W związku z tym polski ustawodawca w trzeciej już tzw. ustawie deregulacyjnej z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce dokonał istotnych zmian w przepisach ustawy o VAT. Dostosował tym samym przepisy krajowe do norm unijnych w zakresie tzw. ulgi na złe długi, które obowiązują podatników już od 1 stycznia 2013 r.
Zmiany po stronie wierzyciela
Wystawca faktury (wierzyciel) może pomniejszyć podstawę opodatkowania i wartość VAT należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w odniesieniu do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w rozumieniu przepisów ustawy o VAT w sytuacji, gdy jej płatność nie zostanie uregulowana bądź zbyta w jakiejkolwiek formie w terminie 150 dni od daty terminu płatności wynikającego z faktury bądź umowy (art. 89a ustawy o VAT). Zastosowanie tej regulacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta