Spółki solidarnie odpowiadają za podatek od nieruchomości
Rozliczenia | Obiekt może być współwłasnością firm i osób fizycznych, które są obciążone daniną na innych zasadach. W takim przypadku ta druga grupa podmiotów uiszcza należność wobec fiskusa według reguł obowiązujących osoby prawne.
Ze współwłasnością nieruchomości wiąże się solidarny obowiązek podatkowy współwłaścicieli w podatku od nieruchomości, co wynika z ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.). Realizacja tego obowiązku wymaga współdziałania wszystkich współwłaścicieli. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji spornych. Niestety, praktyka organów podatkowych nie przyczynia się do klarowania wątpliwych sytuacji, a często wręcz sprawia, że część współwłaścicieli może czuć się potraktowana niesprawiedliwie. W szczególności zdarza się, że organy podatkowe w nieprawidłowy sposób realizują swoje uprawnienia związane z odpowiedzialnością solidarną współwłaścicieli nieruchomości. Z uwagi zatem na mało precyzyjne przepisy, jak i budzącą wątpliwości praktykę organów podatkowych, firmy mają problemy z wykonywaniem tego obowiązku, co może negatywnie odbić się na ich działalności biznesowej.
Podatnicy powinni zatem pamiętać o środkach prawnych, które im przysługują. Skorzystanie z nich może pozwolić na uniknięcie negatywnych konsekwencji, w tym dla prowadzonego biznesu.
Dwa różne pojęcia
Należy odróżnić solidarny obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 4 u.p.o.l., od odpowiedzialności solidarnej uregulowanej w ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Solidarny obowiązek podatkowy oznacza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta