Jakie są przesłanki tworzenia odpisów
Jeżeli wystąpiły lub najbliższym czasie wystąpią istotne zmiany technologiczne, rynkowe, ekonomiczne lub prawne otoczenia firmy, które mogą odbić się na wartości posiadanych przez nią maszyn czy urządzeń, to zasadne jest ujęcie odpisów aktualizujących.
Systematycznie dokonywane odpisy amortyzacyjne odzwierciedlają zaplanowane, wynikające ze zużycia lub upływu czasu zmniejszenie wartości początkowej środków trwałych. Z kolei odpisów aktualizujących dokonuje się z uwagi na zmianę technologii, decyzję o wycofaniu z użytku lub inną przyczynę powodującą trwałą utratę wartości środka trwałego.
Pojawienie się przesłanek dających podstawę do stwierdzenia, że znajdujący się w majątku podmiotu składnik aktywów nie przyniesie w istotnej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych, uzasadnia dokonanie odpisu aktualizującego sprowadzającego wartość danego składnika wywodzącą się z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto, a w przypadku jej braku do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów" zawiera wykaz przykładowych przesłanek (wewnętrznych i zewnętrznych), niezbędnych do rozważenia przy podejmowaniu decyzji o ujęciu utraty wartości aktywów, tj.
∑ przesłanki o charakterze wewnętrznym, do których zaliczyć można następujące sytuacje i zdarzenia:
– wystąpiły lub z dużym prawdopodobieństwem wystąpią istotne, negatywne zmiany dotyczące sposobu i zakresu wykorzystania składnika aktywów,
– potwierdzenie, że nastąpiła utrata przydatności składnika aktywów lub jego fizyczne uszkodzenie,
– z prowadzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta