Ugoda nie zawsze skuteczna
ROSZCZENIA | Spór w sprawie pracowniczej można rozwiązać polubownie. W porozumieniu podwładny nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia, ale do odsetek już tak. Niektóre ustalenia mogą jednak skutkować nieważnością tego paktu.
Przedmiotem znacznej części sporów między stronami stosunku pracy jest dochodzenie przez pracownika od pracodawcy zapłaty wynagrodzenia lub innego świadczenia pieniężnego. Zdarza się, że szef próbuje zakończyć taki spór, zawierając ugodę, na mocy której zapłaci tylko część kwoty dochodzonej przez pracownika, w zamian za co ma on się zrzec prawa do reszty dochodzonej kwoty lub zobowiązać się, że nie będzie się jej domagał w przyszłości. W rezultacie zawarcia takiej ugody często dochodzi jednak do naruszenia obowiązujących przepisów. Wynika ona z niewiedzy o tym, kiedy można zawrzeć porozumienie i jaka powinna być jego treść.
Niezbywalne prawo
Godząc się w ugodzie na zapłacenie pracownikowi części żądanej przez niego kwoty, pracodawca niejednokrotnie oczekuje, że zrzeknie się on prawa do pozostałej części. Takie postanowienia są jednak dla pracodawcy wysoce ryzykowne, bo mogą się okazać niezgodne z przepisami. Jak bowiem wskazuje art. 84 kodeksu pracy, etatowiec nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę. Z tego przepisu wynika zakaz nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta