Szkoda wyrządzona przez pracownika – przestępcę przedawnia się dopiero po 20 latach
Jeśli etatowiec wyrządził firmie szkodę materialną, a jego zachowanie można zakwalifikować jako przestępstwo, szef ma aż dwie dekady na to, żeby dochodzić od niego odszkodowania.
Zasadniczo gdy pracownik wyrządził pracodawcy szkodę, ten ma prawo domagać się zapłaty odszkodowania tylko w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o tym i nie później niż 3 lata od jej wyrządzenia. Tak stanowi art. 291 § 1 k.p. Jeśli jednak zachowanie pracownika było umyślne i stanowiło przestępstwo, roszczenie pracodawcy o naprawienie szkody przedawnia się z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. I to bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o uszczerbku i o osobie obowiązanej do jego naprawienia.
Wynika to z art. 4421 § 2 kodeksu cywilnego, do którego odsyła art. 291 § 3 k.p. Potwierdził to też Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lipca 2013 r. (I PK 277/12). Zgodnie z nim podwładny, który wyrządził firmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta