Jak poprawiać błędy w księgach i dokumentach
EWIDENCJA | Pomyłka może zdarzyć się każdemu, kto ma styczność z dowodami i zapisami księgowymi. Ważne jest, aby prawidłowo ją skorygować. Postępowanie w takich sytuacjach regulują przepisy o rachunkowości.
Regina Drabik
Podatnicy prowadzący ewidencję księgową czy wypełniający dokumenty niejednokrotnie popełniają błędy. Każdy sposób poprawienia pomyłki musi umożliwiać odczytanie pierwotnych treści poprawianych dokumentów księgowych.
Można wyróżnić dwa rodzaje korekt: dla ręcznego i dla komputerowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Na dwa sposoby
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), błędy stwierdzone w zapisach księgowych poprawia się w dwojaki sposób.
1) Pierwszy sposób to skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty. Poprawki takie muszą być dokonane jednocześnie we wszystkich księgach rachunkowych i nie mogą nastąpić po zamknięciu miesiąca. Ręczne prowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta