Od kiedy niższe odpisy
ŚRODKI TRWAŁE | Utrata prawa do amortyzowania auta z zastosowaniem współczynnika podwyższającego to nie to samo, co możliwość przyjęcia stawki obniżonej w stosunku do ustalonej w ustawach podatkowych.
∑ ABC spółka z o.o. posiada samochód osobowy amortyzowany od grudnia 2011 r. metodą liniową z zastosowaniem stawki amortyzacyjnej podwyższonej o współczynnik 1,4, czyli z zastosowaniem 28-proc. rocznej stawki. Samochód jest bowiem używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych.
We wrześniu 2013 r. okoliczności używania auta się zmieniły. Nie jest on już używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych. Od października 2013 r. spółka traci zatem prawo do stosowania podwyższonej stawki.
W 2012 r. spółka ABC wygenerowała poważną stratę. Przewiduje, że sytuacja powtórzy się w 2013 r. Zarząd obawia się, że może mieć problemy z podatkowym rozliczeniem tych strat w następnych latach.
Czy spółka może obniżyć roczną stawkę amortyzacyjną dla tego samochodu np. do 5 proc., czy też musi przyjąć ustawową, 20-proc. stawkę amortyzacyjną? – pyta czytelnik.
Możliwość podwyższenia bądź obniżenia rocznej stawki amortyzacyjnej dotyczy wyłącznie środków trwałych amortyzowanych metodą liniową, o której mowa w art. 16i ustawy o CIT. Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka tę właśnie metodę stosuje do wskazanego samochodu osobowego.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j–16ł ustawy o CIT, dokonuje się przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta