Zamiana rzeczy jest dostawą towarów
Dla uznania czynności za odpłatną, a w konsekwencji opodatkowaną, wystarczające jest, aby istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego będącego wynagrodzeniem za nie.
Umowa zamiany to umowa, w ramach której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy (art. 603 kodeksu cywilnego). Zatem, w przypadku zamiany, obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy, występując jednocześnie w charakterze zarówno dostawcy, jak i nabywcy. Do zamiany mają zastosowanie przepisy o sprzedaży (art. 604 k.c.). Umowa zamiany jest więc umową wzajemną, bardzo zbliżoną do umowy sprzedaży. Różnica w stosunku do umowy sprzedaży polega jedynie na tym, że w miejsce ceny (inaczej: zapłaty w pieniądzu) pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności innej rzeczy.
Zapłata w postaci rzeczowej
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów dokonana na terytorium kraju, czyli Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).
Cechą charakterystyczną opodatkowania VAT danego zdarzenia gospodarczego jest to, że dokonana przez podatnika tego podatku czynność musi być, co do zasady, odpłatna (lub zrównana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta