POWER: wiedza, edukacja, rozwój
Rozwój kadr | To nazwa programu operacyjnego, który w latach 2014–2020 zastąpi realizowany w okresie 2007–2013 „Kapitał ludzki". Na nowy program Unia Europejska wyłoży ponad 3 mld euro.
Artur osiecki
Oznacza to, że środki przeznaczone na następcę programu „Kapitał ludzki" będą ponad trzykrotnie niższe niż na ten ostatni. Nie wynika to jednak ze zmniejszenia puli na tzw. projekty miękkie, a jedynie z nowego podziału pieniędzy, które Polska otrzyma z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) po 2013 r. w ramach unijnej polityki spójności (regionalnej). O ile w okresie 2007–2013 środki z EFS dystrybuowane są tylko poprzez program „Kapitał ludzki", o tyle w latach 2014–2020 będą one dystrybuowane dwutorowo.
Dwutorowy podział środków z EFS
Po pierwsze przez krajowy program „Wiedza, edukacja, rozwój", na który trafi ponad 3 mld euro, (blisko 30 proc. puli z EFS) oraz poprzez regionalne programy operacyjne zarządzane przez marszałków województw. Regiony otrzymają aż ponad 8 mld euro (70 proc. puli z EFS) i wykorzystają je w ramach swych dwufunduszowych programów operacyjnych, które będą również finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak tłumaczą członkowie kierownictwa resortu rozwoju regionalnego, ta znacząca zmiana w zarządzaniu pieniędzmi z EFS wynika zarówno z doświadczeń z okresu 2004–2006, jak i lat 2007–2013. Większość pieniędzy z EFS będzie zarządzana i dzielona z poziomu regionów, gdyż województwa wykształciły już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta