Firmy muszą weryfikować wartość środków trwałych
PROCEDURY | Wycena składników majątku na dzień bilansowy to minimalna częstotliwość tej czynności. Jest ona uzasadniona także w innych momentach, na przykład gdy nastąpiła trwała utrata ich wartości.
Piotr Urbański
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) określa minimalną częstotliwość dokonywania wyceny poszczególnych pozycji bilansowych, tj. nie rzadziej niż na dzień bilansowy. W konsekwencji oznacza to, że podmiot sporządzający sprawozdania finansowe może także dokonywać wyceny aktywów (pasywów) na inny moment, np. jeśli nastąpiła trwała utrata wartości środka trwałego, z uwzględnieniem zasady ostrożności. Obowiązek ten nakłada na jednostkę konieczność przeprowadzenia weryfikacji wartości poszczególnych aktywów, widniejących w księgach z wartościami, w jakich powinny być wycenione według stanu na dzień bilansowy. W niniejszym artykule syntetycznie przedstawiono metody wyceny środków trwałych oraz sposób księgowania dokonanych odpisów aktualizujących.
Stosowane metody
Zgodnie z ustawą o rachunkowości do wyceny wartości bilansowej środków trwałych stosuje się:
∑ cenę nabycia, będącą ceną zakupu składnika aktywów (ceną rzeczywistą zakupu podaną na fakturze dostawcy), powiększoną o koszty związane z zakupem i przystosowaniem składnika do stanu potrzebnego do użytkowania, a także niepodlegający odliczeniu podatek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta