Fiskalizm w Polsce rośnie
Akcja „Rz" | Obniżenie zadłużenia państwa otwiera przestrzeń do obniżki podatków. Czy rząd skorzysta z tej szansy?
1. Słabo na tle krajów rozwijających się
Choć wysokość stawek podatkowych w Polsce jest jedną z najniższych wśród państw UE, pod względem wolności fiskalnej zostaliśmy sklasyfikowani dopiero na bardzo odległej, 108. pozycji. W wielu krajach rozwijających się i tych, które nawet dopiero aspirują do tego miana, rządy stawiają na niskie obciążenie fiskalne, które mają przyciągnąć inwestycje czy zachęcić do pomnażania majątków. Na ich tle Polska ze swoim 18- i 32-proc. podatkiem od dochodów osobistych oraz 19-proc. podatkiem od osób prawnych wypada słabo.
2. Będzie przestrzeń do obniżki?
Co ciekawe, ostatnio wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że obniżenie poziomu zadłużenia państwa w efekcie zmian w OFE otworzy przestrzeń do obniżenia także podatków. Ze strony PSL pojawiła się nawet sugestia, by zmniejszyć stawki CIT do 16 proc. Pytanie jednak, czy rząd zdecyduje się tę przestrzeń naprawdę wykorzystać. Na razie nie słychać, by resort finansów na poważnie rozważał takie możliwości. Wprost odwrotnie, podatkowa śruba dla przedsiębiorców jest dokręcana coraz bardziej.
3. Bat podatkowy w polskich realiach
Według samych przedsiębiorców największym problemem w Polsce nie jest jednak sama wysokość stawek podatkowych. Największy problem dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta