Na jakich zasadach rozliczać reklamacje towarów
OBRÓT GOSPODARCZY | Sprzedawca, który dostarczy kupującemu wadliwy przedmiot, musi się liczyć z tym, że będzie musiał go wymienić na nieuszkodzony lub obniżyć cenę. Przepisy kodeksu cywilnego dają także nabywcy prawo do odstąpienia od umowy.
Oliwia Urbańska
Sprzedawca towaru jest zobowiązany do rzetelnego wypełnienia warunków umowy, jaką zawiera z nabywcą. Przeniesiony na własność nabywcy i wydany mu towar, powinien być kompletny i nieuszkodzony. Powinien posiadać właściwości, jakie cechują towar danego rodzaju i o jakich zapewniał sprzedawca, oraz nadawać się do celu, do jakiego jest zwykle używany. W przypadku wystąpienia niezgodności towaru z postanowieniami umowy, nabywca może złożyć reklamację. Prawo to regulują przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93 ze zm.; dalej: k.c.).
Zgodnie z art. 560 § 1 kodeksu cywilnego kupujący może odstąpić od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta