Zmienia się świat i Bank Światowy
Dobrze, że Bank Światowy przyjął jako jeden z dwóch głównych celów przeciwdziałanie nadmiernemu rozwarstwieniu dochodów w społeczeństwach.
marek belka, paweł samecki
Powiedzieć, że gospodarka światowa zmienia się szybko, coraz szybciej, to truizm. M.in. zaciera się podział na kraje rozwinięte i rozwijające się. Kraje zaawansowane w rozwoju nie są już wzorcami bez skazy. Wyłoniła się liczna grupa tzw. wschodzących rynków (Emerging Markets – EMs) – krajów, które są wielkie ludnością i prężnością gospodarki, ale jeszcze nie tak zamożne, jak Stany Zjednoczone lub Europa Zachodnia. Nawet kraje ubogie (głównie afrykańskie) w ostatnich kilkunastu latach rozwijały się znacznie szybciej, niż oczekiwano.
Ważne ramy instytucjonalne
Zmianom proporcji poszczególnych grup krajów towarzyszą zmiany struktury i wielkości przepływów kapitałowych w skali międzynarodowej. W powiązaniach finansowych krajów zaawansowanych i EMs ewidentnie dominującymi stały się różne formy przepływów prywatnych. Mają one skalę wielokrotnie przewyższającą bezzwrotną pomoc zagraniczną. W tej ostatniej również zaszły przemiany – w pewnych dziedzinach prywatni dawcy (ich fundacje) odgrywają rolę wiodącą w porównaniu z pomocą rządową. Tak jest np. w programach szczepień i przeciwdziałaniu chorobom trapiącym ubogą ludność w pasie tropików.
Za tymi zaledwie zasygnalizowanymi przemianami nie nadążają ramy instytucjonalne gospodarki światowej, których fundamenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta