Można dzielić, ale umiejętnie
POSTĘPOWANIE | Nie jest zakazany podział zamówienia na części, lecz staje się niedozwolony, gdy jego skutkiem jest uniknięcie stosowania przez zamawiającego przepisów ustawy.
Ustawodawca ustanowił zakaz dzielenia zamówienia na części lub zaniżania jego wartości w celu ominięcia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych lub uniknięcia zgłoszenia o zamówieniu do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej.
Jednak zakaz nie jest generalny. Jeżeli bowiem podział nie ma na celu obejścia przepisów ustawy, a jest podyktowany względami technicznymi, organizacyjnym i czy charakterem przedmiotu zamówienia, to jest on dozwolony.
Dla potwierdzenia tej tezy warto zacytować fragment orzeczenia Regionalnej Komisji Orzekającej z 25 marca 2013 r., jakie zapadło w sprawie DFP-53-28/2012, zgodnie z którym „W myśl art. 32 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. Zamawiający nie może więc dokonywać podziału zamówienia przez zaniżenie jego wartości w taki sposób, aby na skutek ustalenia wartości dla każdej z wydzielonych części zamówienia doszło do nieuprawnionego wyłączenia stosowania przepisów ww. ustawy odnoszących się do zamówień o wartości powyżej określonego progu czy też do nieuprawnionego zastosowania przepisów odnoszących się do zamówień o wartości poniżej określonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta