Bez różnicowania diet za delegacje
Pracownicy muszą mieć równe prawa z racji wypełniania takich samych obowiązków zawodowych. Dotyczy to także zasad rozliczania kosztów podróży służbowej.
- Zatrudniamy osoby, które sporadycznie wyjeżdżają w delegacje, oraz pewne grupy (handlowcy, kierowcy) pracowników bardzo często odbywających podróże służbowe. Chcielibyśmy wprowadzić wewnętrzne rozróżnienie wysokości diet za wyjazdy w zależności od przynależności do określonej grupy. Czy to dopuszczalne? – pyta czytelnik.
Nie.
Takie rozwiązanie przeczy przeznaczeniu diety oraz łamie regulacje nakazujące równe traktowanie pracowników w zatrudnieniu. Zmiany wysokości diet są możliwe, ale należy tu mówić o regulacji jednolitej, tzn. odnoszącej się w taki sam sposób do wszystkich zatrudnionych.
Wynika z prawa...
Art. 775 § 3 k.p. wskazuje, że pracodawca, który nie należy do sfery budżetowej, warunki wypłacania należności za podróż służbową pracownika określa w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie musi ustalać regulaminu wynagradzania. Pełną swobodę ogranicza tu wyraźnie zakreślone w kodeksie pracy zastrzeżenie, że postanowienia układu zbiorowego pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta