Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez różnicowania diet za delegacje

24 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Pracownicy muszą mieć równe prawa z racji wypełniania takich samych obowiązków zawodowych. Dotyczy to także zasad rozliczania kosztów podróży służbowej.

  • Zatrudniamy osoby, które sporadycznie wyjeżdżają w delegacje, oraz pewne grupy (handlowcy, kierowcy) pracowników bardzo często odbywających podróże służbowe. Chcielibyśmy wprowadzić wewnętrzne rozróżnienie wysokości diet za wyjazdy w zależności od przynależności do określonej grupy. Czy to dopuszczalne? – pyta czytelnik.

Nie.

Takie rozwiązanie przeczy przeznaczeniu diety oraz łamie regulacje nakazujące równe traktowanie pracowników w zatrudnieniu. Zmiany wysokości diet są możliwe, ale należy tu mówić o regulacji jednolitej, tzn. odnoszącej się w taki sam sposób do wszystkich zatrudnionych.

Wynika z prawa...

Art. 775 § 3 k.p. wskazuje, że pracodawca, który nie należy do sfery budżetowej, warunki wypłacania należności za podróż służbową pracownika określa w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie musi ustalać regulaminu wynagradzania. Pełną swobodę ogranicza tu wyraźnie zakreślone w kodeksie pracy zastrzeżenie, że postanowienia układu zbiorowego pracy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9822

Wydanie: 9822

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament