Putin poszerza NATO
Interwencja na Ukrainie miała powstrzymać poszerzenie sojuszu. Ale Kreml osiągnął efekt odwrotny: kolejka do członkostwa od lat nie była tak długa.
Dla zmiany układu sił w Europie na korzyść Zachodu najważniejsza jest debata w Szwecji. Po dziesięcioleciach neutralności tego kraju konserwatywny premier Fredrik Reinfeldt jasno opowiada się za jego przystąpieniem do paktu, choć przed wrześniowym wyborami parlamentarnymi żadnych decyzji w tej sprawie podjąć nie zamierza. Za umocnieniem współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi opowiadają się także pozostający w opozycji socjaldemokraci, choć także odkładają decyzję o przystąpieniu do paktu.
Tydzień obrony
– W Szwecji bardzo żywy jest mit wiążący neutralność kraju z latami największej prosperity. Dlatego do wyborów żadna z głównych partii wiążących rozstrzygnięć w tej sprawie nie podejmie – mówi „Rz" Jan Joel Anderson, ekspert Szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Sztokholmie. Ale jego zdaniem po wyborach, które Reinfeldt wciąż ma szanse wygrać, nie jest wykluczone, że konserwatyści i socjaldemokraci porozumieją się w sprawie rozpoczęcia kampanii, która przekona społeczeństwo do zalet członkostwa w NATO. Na razie, jak wynika z sondażu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta