Będą pieniądze za upadek z drabiny, choć nie ma na to papierów
DOKUMENTY | Temu, kto w wyniku wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Nawet wtedy, gdy nie sporządzono protokołu powypadkowego.
Z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej etatowcowi należą się świadczenia określone w ustawie 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa). Jednym z nich jest jednorazowe odszkodowanie przysługujące mu, jeśli doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (patrz ramka). Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Opis i zeznania
Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, szef musi przeprowadzić postępowanie powypadkowe. Polega ono na ustaleniu i spisaniu okoliczności zdarzenia w protokołach zeznań poszkodowanego i świadków oraz ewentualnie sporządzeniu innej dokumentacji. Następnie działający u pracodawcy zespół powypadkowy, po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, sporządza, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, protokół powypadkowy. Jego wzór określa rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (DzU nr 227, poz. 2298).
Do protokołu powypadkowego pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta