Warto przenieść spółkę na Maderę
OPTYMALIZACJA | Dochód uzyskany na Maderze w ramach specjalnego reżimu IBC jest obciążony zredukowaną 5-proc. stawką daniny. Ma on zastosowanie jednak tylko podmiotów gospodarczych prowadzących niektóre rodzaje działalności.
Madera jest politycznie i administracyjnie niezależnym terytorium Portugalii. W rzeczywistości region ten obejmuje kilka sporej wielkości wysp: tytułową Maderę i sąsiadujące: Vermela Fora, Porto Santo wraz z grupą mniejszych wysepek oraz niezamieszkane wyspy pustynne Ilhas Desertas. Jeżeli chodzi o liczbę ludności, to region Madery zamieszkuje populacja odpowiadająca liczbie ludności Gdyni (czyli około 250 tysięcy mieszkańców).
To nie jest podatkowy raj
Madera nigdy nie była postrzegana jako raj podatkowy. Nie znajdziemy jej na liście ministra finansów z 16 maja 2005 r. zawierającej wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Nowa wersja tego rozporządzenia również nie uwzględnia tego portugalskiego regionu.
Madera korzysta z przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania w odniesieniu do Polski, ze względu na to, że zgodnie z art. 3 pkt 2 lit. b podatkowej umowy bilateralnej zawartej pomiędzy Portugalią a Polską, określenie „Portugalia" obejmuje również archipelag Madery. To dobra wiadomość w sytuacji zagrożenia podwójnym opodatkowaniem zarówno w Portugalii, jak i w Polsce (w sytuacji, gdy polski rezydent podatkowy uzyskuje dochody ze źródeł położonych w regionie Madery). Należy zwrócić uwagę, że Madera będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta