Praktyczne aspekty dialogu technicznego
Mądrze przeprowadzony dialog może być efektywnym i niedrogim narzędziem wsparcia dla zamawiającego w przygotowaniu dokumentacji planowego postępowania – zauważa prawniczka.
przepisy dotyczące dialogu technicznego obowiązują od 20 lutego 2013 r. Regulacja została wprowadzona do Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych („pzp") na mocy ustawy z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz Ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Do momentu wejścia w życie nowelizacji procedura konsultacji zamawiającego z potencjalnymi wykonawcami nie była zalegalizowana. Możliwość przeprowadzania dialogu technicznego dawały wprawdzie dyrektywy zamówieniowe (2004/18/WE, 2004/17/WE), ale brak wytycznych w polskiej ustawie oraz obawa przed zarzutami naruszania zasady uczciwej konkurencji skutecznie powstrzymywały przed formalnymi konsultacjami. Czynnościami, które podejmował zamawiający przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, było tzw. badanie rynku. Polega ono głównie na rozsyłaniu do potencjalnych wykonawców zapytań dotyczących oszacowania mniej lub bardziej zidentyfikowanego produktu, który zamawiający zamierzał zakupić.
Szeroki zakres
Postanowienia dotyczące dialogu technicznego zawarte w pzp są dosyć zwięzłe. Należy pamiętać, że nie jest to tryb udzielenia zamówienia, ale zgodnie z art. 31a ustawy pzp procedura, którą zamawiający może przeprowadzić przed wszczęciem właściwego postępowania. Dialog może przybrać formę doradztwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta