Stabilna czołówka najskuteczniejszych
TFI | Investor, KBC oraz Union Investment najczęściej osiągały dobre wyniki inwestycyjne.
cezary adamczyk
Jeszcze na początku tego roku odsetek funduszy, które osiągały lepsze wyniki niż benchmark, sięgał 47 proc. (dla każdej grupy skonstruowaliśmy odrębny wzorzec do porównań, odpowiadający w przybliżeniu strukturze inwestycji danej grupy funduszy; można przyjąć, że benchmark pokazuje, jakie możliwości stwarzał rynek). Ale po trzech pierwszych miesiącach roku udział funduszy lepszych od benchmarku spadł do 30 proc.
Z dotychczasowych obserwacji wynika, że zarządzający są o wiele skuteczniejsi, gdy indeksy giełdowe rosną. A ostatnie miesiące to okres sporego zamieszania, w dużym stopniu z powodu wydarzeń na Ukrainie. Tym można tłumaczyć spadek liczby funduszy, które były lepsze od wzorca.
Inny powód to opłaty za zarządzanie, które w funduszach akcji sięgają 4–5 proc. To sprawia, że już na starcie fundusz jest słabszy niż benchmark (tu opłat nie ma). Gdybyśmy w konstrukcji wzorców uwzględnili opłaty (np. średnie dla poszczególnych grup aktywów), odsetek funduszy pokonujących benchmark przekroczyłby 50 proc. Ale to też nie jest imponujący wynik.
Dobra wiadomość jest taka: liderzy naszych poprzednich zestawień utrzymują mocne pozycje. Potencjalnym inwestorom może to pomóc w wyborze. Należy jednak pamiętać, że dotychczasowe wyniki to tylko jedno z kryteriów, które należy brać pod uwagę.
Choć w każdym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta