Czy udostępnienie laptopa i samochodu wywołuje konsekwencje w PIT
reguły | Przedsiębiorca może zaopatrzyć współpracowników w narzędzia pracy wykorzystywane tylko w celu realizacji umowy między nimi. Takie użyczenie nie powinno generować przychodu dla osoby, która wykorzystuje firmowy sprzęt.
Zawierając umowy dotyczące współpracy z osobami fizycznymi, przedsiębiorcy muszą rozstrzygnąć kwestie związane z narzędziami służącymi do wykonywania tych umów, udostępnianymi współpracownikom.
W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę kwestia narzędzi pracy jest zazwyczaj mniej skomplikowana – udostępnia je co do zasady pracodawca. Jeśli natomiast ich nie udostępnia, to wtedy art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT zwalnia z opodatkowania ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników narzędzia pracy stanowiące ich własność. Gdy jednak relacja między przedsiębiorcą a współpracownikiem nie jest kształtowana przez umowę o pracę, powstają wątpliwości co do podatkowego rozliczenia dotyczącego narzędzi udostępnianych do wykonywania usług. Przykładowo, może tu chodzić m.in. o samochód służbowy, komputer z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do internetu, telefon komórkowy czy też inne podobne świadczenia.
Szeroka definicja
Przy rozważaniach dotyczących tych kwestii trzeba mieć na uwadze, że praktyka organów podatkowych i orzecznictwo sądów administracyjnych przyjęły szeroką definicję przychodu z tzw. nieodpłatnych świadczeń (o którym mowa w art. 11 ustawy o PIT). Obejmuje ona „wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta