Weźcie się do reform strukturalnych
Sir Suma Chakrabarti | Niektóre reformy naruszają interesy grup społecznych, które w latach transformacji się umocniły. Dlatego rządy natykają się często na potężny opór, np. w sektorze energetycznym – mówi prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Rz: Czego oczekuje pan po warszawskiej konferencji EBOR?
Po pierwsze, uczczenia sukcesu transformacji w Europie Środkowej. Po drugie, zatwierdzenia przez naszych akcjonariuszy średniookresowych celów działalności banku, tak abyśmy byli w stanie odpowiedzieć na wyzwania, jakie w Europie Środkowej i Wschodniej nadal pozostają.
Czy pana zdaniem od rozszerzenia UE sprzed dekady wszystko rzeczywiście poszło dobrze?
Dla wszystkich to bez wątpienia bardzo pozytywne wydarzenie. I Polska jest tutaj najjaśniej świecącą gwiazdą. Wasz kraj pokazał dobitnie, że jeśli podejmowane są odpowiednie decyzje, wejście do UE może być wielkim sukcesem. Jednym z tematów w naszej strategii, o którym będziemy rozmawiać w tym tygodniu w Warszawie, jest właśnie integracja. Chcemy podać przykład powiększenia UE i połączenia systemów gospodarczych nowej i starej Europy, jako ważnego elementu całej historii sukcesu.
Zwiększymy inwestycje na Ukrainie. Planujemy zaangażowanie na poziomie miliarda euro rocznie
Jak pan dziś ocenia kondycję gospodarki naszych krajów w czasach, kiedy bogatsza Europa powoli żegna się z kryzysem?
Są kraje, znów muszę wskazać na Polskę, ale również kraje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta