Połączenie odwrotne: są korzyści i ryzyko
Gdy spółkę dominującą przejmuje spółka zależna, trzeba zadbać o dobre uzasadnienie, by nie narazić się fiskusowi – pisze prawniczka
Magdalena Stuczyńska
Połączenie odwrotne to rzadko spotykany typ łączenia spółek. W pewnych przypadkach może ono jednak się okazać dla łączących się spółek korzystny.
Jednym ze sposobów łączenia spółek jest przejęcie, które polega na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę (spółkę przejmującą) w zamian za co spółka przejmująca wydaje udziały lub akcje wspólnikom spółki przejmowanej. W przypadku gdy łączenie przez przejęcie dotyczy spółek powiązanych kapitałowo, najczęściej spotykanym modelem jest sytuacja, w której spółka dominująca przejmuje swoją spółkę zależną.
Dużo rzadziej spotykany w praktyce jest natomiast przypadek, gdy to spółka dominująca zostaje przejęta przez spółkę zależną. Taki model połączenia spółek określany jest mianem połączenia odwrotnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta