Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwalidztwo nie musi zwalniać obrotów

12 maja 2014 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
TABELA 1. Grafik magazyniera na maj 2014 r. (ze zgodą lekarza)
źródło: Rzeczpospolita
TABELA 1. Grafik magazyniera na maj 2014 r. (ze zgodą lekarza)
TABELA 2. Grafik magazyniera na maj 2014 r. (bez zaświadczenia lekarskiego)
źródło: Rzeczpospolita
TABELA 2. Grafik magazyniera na maj 2014 r. (bez zaświadczenia lekarskiego)
Agata Lankamer-Prasołek
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer

harmonogramy | Za dwa miesiące tylko niepełnosprawny w stopniu lekkim będzie mógł pracować tyle samo co wszyscy zatrudnieni. Dla pozostałych dniówka skróci się do siedmiu godzin. Oznacza to powrót do regulacji sprzed dwóch i pół roku.

Zatrudnienie niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym zawsze wiązało się z obostrzeniami odnoszącymi się do jego norm czasu pracy. Niezależnie od tego, czy są one obniżone czy powszechne, są sztywne. Co więcej, takim osobom przysługuje prawo do dodatkowych przerw w pracy oraz zwolnień od zadań, z których nie mogą korzystać ich zdrowi koledzy.

Niepełnosprawnych obowiązuje ponadto zakaz pracy w nadgodzinach i w porze nocnej. Mimo tych przywilejów ostatnia zmiana przepisów regulujących zatrudnianie tej grupy, skutkująca podniesieniem obowiązujących ją z mocy prawa norm czasu pracy, jest sprzeczna z konstytucją.

Zasady ogólne

Od 1 stycznia 2012 r. art. 15 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) przewiduje, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Tym samym odwołuje się do norm czasu pracy dla ogółu pracowników. Z tą jednak różnicą, że nie posługuje się sformułowaniem „przeciętnie na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym". W związku z tym zarówno norma dobowa, jak i tygodniowa mają sztywny charakter. W praktyce oznacza to, że niepełnosprawnemu nie można planować więcej niż ośmiu godzin pracy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9835

Wydanie: 9835

Spis treści
Zamów abonament