Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywróconemu na etat trzeba zapłacić za kilka miesięcy nieobecności

12 maja 2014 | Prawo i praktyka | Emma Hyła

Najwyżej dwie miesięczne pensje otrzyma osoba, którą sąd przywrócił na etat, nawet jeśli bez pracy była wiele miesięcy. Dodatkowo odejmuje się od tego okres, za jaki otrzymała zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.

Roszczenie o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest - obok sankcji bezskuteczności wypowiedzenia angażu oraz przywrócenia na etat – środkiem prawnym powszechnej ochrony trwałości stosunku pracy. Zgodnie z art. 47 k.p. pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia na etat, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jednak nie więcej niż za:

- dwa miesiące,

- gdy okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące – nie więcej niż za miesiąc.

Inne reguły obowiązują wobec pracowników objętych szczególną ochroną trwałości stosunku pracy. Chodzi o pracownice w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, pracowników ojców wychowujących dziecko w czasie urlopu macierzyńskiego czy etatowców w wieku przedemerytalnym. Należący do tej grupy mogą dochodzić wynagrodzenia za rzeczywisty okres pozostawania bez zajęcia.

Siedem dni na reakcję

Roszczenie o takie wynagrodzenie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9835

Wydanie: 9835

Spis treści
Zamów abonament