Z opieszałością organu rentowego można skutecznie walczyć
PROCEDURA | Jeśli ZUS, będąc do tego zobowiązany, nie wyda w ciągu dwóch miesięcy decyzji, osoba czekająca na rozstrzygnięcie może się odwołać do właściwego sądu. Jest to tzw. skarga na milczenie organu.
Ryszard Sadlik
Ma ona zmusić ZUS do wydania decyzji lub zmobilizować sąd, aby bezpośrednio rozstrzygnął sprawę.
Zasady wnoszenia odwołań do sądu określa kodeks postępowania cywilnego. Jego art. 4779 § 4 przewiduje, że jeżeli organ rentowy nie wydał decyzji w ciągu dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu.
Odwołanie od milczenia
Jeśli zatem ZUS nie wydał decyzji przez dwa miesiące, mimo że prawidłowo zgłoszono mu żądanie (np. o przyznanie emerytury lub umorzenie zaległych składek), osoba występująca z takim roszczeniem może złożyć odwołanie. Nie ma przy tym żadnych ograniczeń czasowych w podjęciu tego kroku.
Odwołanie to wnosi się na piśmie do organu, który powinien był wydać decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ. Chodzi tu o właściwy oddział ZUS. Ten niezwłocznie przekazuje roszczenie wraz z aktami sprawy do sądu, chyba że uzna to odwołanie w całości za słuszne - wtedy może sam wydać decyzję. W takim wypadku pismu nie nadaje się dalszego biegu.
Zatem odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który powinien był wydać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta