Preferencje tylko dla tych oddziałów, które chronią środowisko
Jeżeli spółka wprowadziła systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej jedynie w niektórych swoich zakładach, to zużywane przez nią do celów opałowych wyroby węglowe są zwolnione z akcyzy tylko w tych jednostkach, w których zostały wprowadzone te systemy.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 marca 2014 r. (I FSK 469/13).
Spółka rozpoczęła proces restrukturyzacji polegający na poprawie parametrów w zakresie ochrony środowiska i podwyższeniu efektywności energetycznej. W skład spółki wchodzi siedem oddziałów oraz 18 pozostałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej. W swojej działalności spółka wykorzystuje m.in. wyroby węglowe zarówno do celów niezbędnych w procesach produkcji i do celów grzewczych w oddziałach, jak i do celów grzewczych w pozostałych miejscach prowadzenia działalności. Spółka uczestniczy w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (dalej: ETS), zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Roczna liczba uprawnień do emisji dwutlenku węgla, którą otrzymała spółka, została określona w tabeli nr 3, będącej załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2008 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008–2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami (dalej: rozporządzenie). We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej spółka zadała pytanie, czy w związku z jej uczestnictwem w systemie ETS wyroby węglowe zużywane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta