Zmiana sposobu wykorzystania samochodu wymaga korekty
OBOWIĄZKI | Jeżeli auto, od którego przedsiębiorca odliczył cały podatek, przestaje być używane wyłącznie w celach firmowych, to konieczne jest pomniejszenie uwzględnionego przy zakupie VAT. Procedura działa też w drugą stronę, na korzyść podatnika.
Marcin Szymankiewicz
W przypadku pojazdów samochodowych, dla których pełne odliczenie VAT jest uzależnione od sposobu wykorzystania pojazdu samochodowego oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i złożenia informacji VAT-26 (zasady te zostały przedstawione w poprzednich wydaniach „Eksperta Księgowego"), zmiana sposobu ich wykorzystania skutkuje koniecznością korekty VAT odliczonego od nabycia pojazdu.
Obowiązujący od 1 kwietnia 2014 r. art. 90b ustawy o VAT przewiduje korektę VAT przysługującego do odliczenia w przypadku, gdy zmieni się sposób wykorzystania pojazdu samochodowego.
- Jak skorygować odliczenie VAT w przypadku samochodu osobowego o wartości początkowej powyżej 15 000 zł, gdy pojazd ten przestanie być wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej?
W przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, zaimportowano lub oddano do używania pojazd samochodowy wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na mieszane, podatnik jest obowiązany do korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu (art. 90b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład 1.
Firma A (podatnik VAT czynny wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane VAT) nabyła 2 kwietnia 2014 r. samochód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta