Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednostki tworzące fundusz muszą go zasilić do końca maja

12 maja 2014 | Ekspert księgowy
Tabela. Wysokość odpisu nie jest jednakowa dla całej załogi
źródło: Rzeczpospolita
Tabela. Wysokość odpisu nie jest jednakowa dla całej załogi
źródło: Rzeczpospolita
Tabela. Na co przeznaczyć środki
źródło: Rzeczpospolita
Tabela. Na co przeznaczyć środki

OBOWIĄZKI | Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą posiadać zfśs albo wypłacać świadczenie urlopowe. Wysokość wczasów pod gruszą nie może przekroczyć kwoty odpisu podstawowego.

Agnieszka Bojar

Zasady tworzenia i korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs) zawarte są w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm.; dalej: ustawa o zfśs).

Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Uwaga! W jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych fundusz tworzy się bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Środki funduszu uzyskuje się z corocznego odpisu podstawowego, który nalicza się, biorąc pod uwagę przeciętną liczbę zatrudnionych. Wysokość odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego wynosi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu było kwotą wyższą. W 2014 r. wysokość podstawowego odpisu na zfśs na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach pracy na pełnym etacie wynosi 1093,93 zł (tj. 2917,14 zł × 37,5 proc.). Ustawa przewiduje wyższy odpis dla pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (50 proc.). Z kolei dla pracowników młodocianych wysokość odpisu wynosi 5 proc. w pierwszym roku nauki, 6 proc. w drugim roku nauki i 7 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9835

Wydanie: 9835

Spis treści
Zamów abonament