Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie przyjmujesz mieszkania w spadku, działek też nie dostaniesz

12 maja 2014 | Nieruchomości Warszawa | gb
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Poradnik | Czytelnik odziedziczył nieruchomość po ojcu. Odrzucił spadek, bo wiedział, że hipoteka jest obciążona. Nie miał jednak świadomości, że długi dziadka przeszły na jego córkę.

Rz: Pan Piotr dostał w spadku mieszkanie po ojcu. Lokal jest jednak zadłużony. Ile ma czasu na odrzucanie spadku?

Marcin Zadrożny: Zgodnie z art. 1015 § 1 kodeksu cywilnego oświadczenie o odrzuceniu spadku spadkobierca może złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Uprawnienie spadkobiercy wygasa wraz z jego upływem. Termin ten nie może zostać przywrócony.  Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 kodeksu cywilnego).

A gdy spadkobierca dopiero w tzw. międzyczasie stał się pełnoletni?

Powyższy przepis ma zastosowanie również w sytuacji, gdy na początku sześciomiesięcznego terminu spadkobierca nie miał pełnej zdolności do czynności prawnych (np. był jeszcze niepełnoletni), a w trakcie sześciomiesięcznego okresu tę zdolność nabył. Czyli w przypadku niezłożenia oświadczenia woli o odpowiedniej treści przyjmie spadek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9835

Wydanie: 9835

Spis treści
Zamów abonament