Umowa na czas trwania projektu
Termin rozwiązania angażu na czas określony można wyznaczyć, wskazując – zamiast konkretnej daty – dzień wystąpienia zdarzenia w przyszłości. Nawet wtedy, gdy nie ma pewności, kiedy to się stanie.
Nasza firma świadczy usługi konsultingowe. Zgłosił się do nas klient, który potrzebuje doradztwa przy przenoszeniu swojego globalnego centrum rozliczeń. Projekt będzie wymagał od nas zatrudnienia dodatkowo ok. 15 pracowników i będzie trwał od 10 do 12 miesięcy. Niestety, nie jesteśmy w stanie dokładnie określić daty jego zakończenia. Jakie umowy powinniśmy zaproponować pracownikom zatrudnionym specjalnie do tego projektu? – pyta czytelnik.
Jedną z możliwości jest podpisanie z nowo zatrudnionymi tzw. umów na czas wykonania określonej pracy. To szczególny, raczej niezbyt często stosowany przez pracodawców, rodzaj kontraktu. Jego charakterystyczną cechą jest to, że w treści umowy wpisuje się jedynie dzień rozpoczęcia pracy oraz określone zadanie, do którego wykonania zatrudniany jest pracownik, np. pomalowanie elewacji budynku. Taki angaż rozwiązuje się automatycznie z chwilą, gdy zadanie zostanie wykonane do końca.
Uwaga na ryzyko
Zastosowanie takiego typu kontraktu w opisanej przez czytelnika sytuacji miałoby jednak kilka poważnych wad.
Przede wszystkim takiej umowy pracodawca nie może jednostronnie wypowiedzieć. Wyjątkiem jest likwidacja zakładu lub redukcja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta