Od jakich wydatków na samochody można odliczać VAT
Otwarty katalog „innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem” aut, jaki wprowadziła ostatnia nowelizacja, może powodować spory przedsiębiorców z fiskusem dotyczące pomniejszenia podatku należnego o naliczony.
Minęło już prawie półtora miesiąca odkąd weszły w życie nowe regulacje dotyczące odliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe. Z tej perspektywy warto zatem ponownie się przyjrzeć kilku kwestiom mogącym prowadzić do sporów z fiskusem. Niektóre z nich zgłaszane były już na etapie konsultacji projektu nowelizacji.
Ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadziła do ustawy o VAT przepisy przewidujące generalne ograniczenie (50 proc.) w odliczaniu podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przeznaczonymi do użytku mieszanego (tj. wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych).
W znowelizowanym art. 86a ust. 2 ustawy o VAT wskazano katalog takich wydatków. Obejmuje on wydatki dotyczące:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3,
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta