Obsługa prawna dopłat nie może zostać ujęta w kosztach
CIT | Gdy wspólnicy podejmą uchwałę o dofinansowaniu spółki, wpłacane przez nich kwoty nie są jej przychodem. Tym samym nie ma ona prawa rozliczyć opłat ponoszonych w związku z tą operacją.
Alfa sp. z o.o. otrzymała dopłaty do kapitału od wspólników wniesione w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych. W związku z uchwałą w sprawie dopłat spółka poniosła wydatki na obsługę prawną, opłaty sądowe i podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy spółka może zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Dopłaty jako jeden ze sposobów pozyskiwania kapitału przez spółkę mają charakter szczególny. Są specyficznym rodzajem świadczenia pieniężnego ze strony wspólników na rzecz spółki, podlegającego regulacji kodeksu spółek handlowych. Instytucja dopłat jest czymś pośrednim między wpłatą na udziały w kapitale zakładowym a zwykłą pożyczką, określoną w doktrynie mianem „wewnętrznej", dotyczącej tylko wspólników, przymusowej pożyczki zaciąganej przez spółkę wobec wspólników. Dopłaty służą powiększeniu majątku spółki w celu zwiększenia efektywności jej działania. Mogą być wnoszone na realizację różnych celów, np. na pokrycie strat wykazanych w sprawozdaniu finansowym, na realizację określonego przedsięwzięcia inwestycyjnego, na spłatę długu itp. Kodeks nie zawiera „listy celów", na które może być przeznaczona dopłata.
Dopłaty ze swej istoty nie są wkładem wspólnika do spółki na pokrycie jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta