Według NSA wstęp to także korzystanie. Fiskus się nie zgadza
Usługi rekreacyjne, takie jak: siłownia, aerobik, joga, fitness czy kursy tańca, podlegają opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 8 proc. Tak uznał ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny.
Jestem właścicielką spółki prowadzącej klub fitness, w którym klienci mogą skorzystać z rozmaitych usług o charakterze sportowo-rekreacyjnym, tj. siłownia, treningi fitness itp. Wstęp do klubu jest możliwy po wykupieniu karnetu. Dotychczas jego cena była powiększana o 23 proc. VAT. Słyszałam, że ostatnio został wydany wyrok, w którym sąd uznał, że prawidłowe jest stosowanie 8-proc. stawki. Czy to oznacza, że spółka może bezpiecznie stosować stawkę 8 proc. do sprzedaży karnetów wstępu? – pyta czytelniczka.
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 14 maja 2014 r. (I FSK 943/13) oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego złożoną od orzeczenia WSA w Bydgoszczy. Sąd wojewódzki przyznał w nim rację podatnikowi i zgodził się, że usługi rekreacyjne (wstęp), takie jak np.: siłownia, aerobik, joga czy kursy tańca, to określone w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu" podlegające opodatkowaniu według stawki 8 proc.
Tak jak w dyrektywie
Generalną zasadą jest opodatkowanie sprzedaży towarów i usług stawką podstawową VAT, która wynosi 23 proc. Jednak dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta