Dłuższa praca w szpitalu za wyższą pensję
SŁUŻBA ZDROWIA | Ustawowe podniesienie funkcjonujących do 1 lipca skróconych norm czasu pracy dla radiologów czy fizykoterapeutów automatycznie pociągnie za sobą konieczność modyfikacji wynagrodzenia tych osób.
Z artykułu „Dłuższa praca w służbie zdrowia przysporzy rachunków" (PiP z 27 maja) wynika, że jeśli skrócone normy czasu pracy były zapisane w regulaminie pracy, to najpierw należy zmienić regulamin, a potem wypowiedzieć warunki umowy w związku z pogorszeniem warunków ich zatrudnienia. A przecież w artykułach „Lecznice muszą wprowadzić dłuższe normy czasu pracy" (PiP z 16 lipca 2013 r.) i „Za cztery miesiące radiolodzy będą pracować dłużej" (PiP z 3 marca 2014 r.) napisano, że wypowiedzenia zmieniające należy dać tylko pracownikom, którzy skrócone normy mają wpisane w umowie o pracę. Która z interpretacji jest właściwa? – pyta czytelniczka.
W opisanym przypadku należałoby wypowiedzieć zatrudnionym dotychczasowe warunki w zakresie norm czasu pracy, gdyż stały się one treścią indywidualnych stosunków pracy, nawet jeśli nie zostały przepisane do umów. Dlatego przyjmuje się, że sama zmiana przepisów ustawy czy regulaminu pracy niekorzystna dla podwładnych nie wywoła bezpośrednich skutków prawnych w treści stosunków pracy.
Problematyczny przywilej
Na mocy art. 214 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta