Prawo do informacji o sobie
kredyty | Raz na pół roku w Biurze Informacji Kredytowej można bezpłatnie sprawdzić swój status i historię kredytową.
Monika sajewicz
Z danych gromadzonych w BIK oprócz banków i SKOK mogą korzystać także inne uprawnione instytucje. Są nimi sądy czy prokuratury, a wyłącznie za zgodą klientów – także firmy pożyczkowe.
Warto zajrzeć do rejestru
Każdy obecny i przyszły kredytobiorca może sprawdzić swoją sytuację i historię w Biurze Informacji Kredytowej. Co ważne, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych raz na sześć miesięcy można otrzymać taką informację bezpłatnie. Można ją otrzymać osobiście, choć tylko w jednym punkcie w Warszawie, wysłać pisemny podpisany wniosek o udostępnienie takich informacji lub zarejestrować się i pobrać raport ze strony internetowej.
W przypadku wysyłania pisemnego wniosku należy pamiętać o podaniu danych identyfikacyjnych (imię/imiona, nazwisko, adres zameldowania, PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu).
Raporty i informacje można pobierać częściej, ale odpłatnie. Możliwe jest założenie konta w BIK z dostępem do alertów informujących o tym, że był składany wniosek o kredyt. W takiej informacji klienci widzą nie tylko swoje aktualne zobowiązania, ale także liczbę zapytań bankowych o ich dane, co umożliwia im stałą kontrolę i ochronę przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta